Класне керівництво




    Головною дійовою особою у здійсненні виховного процесу у ЗНЗ залишається класний керівник, правові засади діяльності якого визначаються Положенням про класного керівника навчального закладу системи загальної середньої освіти (наказ МОН України від 6.09.2000 р. №434) і посадовою інструкцією, затвердженою директором навчального закладу. Відомий американський педагог Уїльям Гласер вважає, що будь-яка дитина має право розраховувати на школу як на місце, де вона може пережити радість досягнень, відчути себе переможцем. Цьому сприяє оптимально організований простір життєдіяльності дитини. Якість виховного процесу у школі безпосередньо залежить від особистості класного керівника, який має володіти комплексом фахових здібностей, що поділяються на три основні групи:
рефлексивно-аналітичні (здібності щодо аналізу сильних і слабких сторін власноїдіяльності, володіння методами діагностики особистості в колективі, оточуючого середовища);
організаторські (уміння планувати і координувати зусилля партнерів, диференційований розподіл завдань для групової чи індивідуальної роботи, використання методів стимулювання);
комунікативні (встановлення контакту і взаєморозуміння на основі віри у сили і можливості кожної дитини, коригування міжособистісннх стосунків, володіння навичками комунікативної культури).

Золоті правила класного керівника

•        Бути особистістю, до якої діти тягнутимуться.

•        Вчитель повинен викликати любов і повагу дітей до себе. А це можливо, коли він сам любить, поважає та піклується про кожну дитину, й у стосунках з нею чесний і відвертий.

•        У вчителя не має бути “любимчиків”.

        Учитель має бути веселим, жартами підтримувати і заохочувати позитивне.

        Вчитель повинен правильно використовувати свій час, щоб поповнювати запас енергії завдяки природі, мистецтву, хоббі, літературі тощо.

•        Вчителю слід завжди бути доброзичливим. Немає в дитині нічого такого, що вимагало б жорстокості. Зло перемагають добром, любов’ю.

•        Завдання вчителя як особистості: знайти себе в собі, підкорити себе собі, оволоді собою і допомогти дітям осягнути це також.

         Учитель повинен володіти мистецтвом індивідуальних бесід з дитиною, підтримати  вогник самоповаги, гідності. Самоповага до себе народжується із радощів за себе, за свій успіх.

•        Класний керівник має створити доброзичливий учнівський колектив, в якому кожна  дитина пам’ятає що поруч з ним людина, на інтереси якої треба вважати.

•        Педагог мусить мати гаряче серце, але діяти виважено, не допускати поспішних  непродуманих рішень, не залежати від настрою.

•        Вчителю слід дорожити довір’ям дитини, любити її, захищати, поважати її почуття. Тоді між учителем і дітьми складатимуться доброзичливі, щирі стосунки.

•        Вчителю разом з батьками необхідно виховувати у дітей самодисципліну, боротися з  лінощами.

•        Умійте керувати емоціями, знайте ціну кожному слову, тонові, пам’ятаючи народну  мудрість: “У ножа одне лезо, а в слова - їх сотні”, - не вимагайте від дитини неможливого, будьте терплячими.

•        Підтримуйте кожне досягнення учня!

•        Надихайте учня на подальші перемоги!

•        Хваліть, не бійтеся перехвалити!

•        Є безліч причин, через які учень не вчиться. Зосередьтеся на одній з них. В чому  винний я, як вчитель?

        Примус  викликає ненависть до навчання - не примушуйте!

•        Визначте, що цьому учневі потрібно: Суворість ? Похвала ? Чи, може, його слід залишити у спокої?

•        Терпіть ! Любов до навчання часом спалахує несподівано, сама собою.


              Акція «Ми - за здоровий спосіб життя!»
Мета: актуалізувати проблему здорового способу життя, сформувати у підлітків свідоме ставлення до власного здоров'я.
Акція проводиться під час дискотеки, заповнюючи танцювальною музикою перерви між епізодами програми.

Хід програми
Відкритий майданчик, де проходить акція, розділено на три сектори крейдою чи кольоровим скотчем. Ведучий акції проводить інтерактивну анкету для всіх її учасників. Учасникам пропонується вибрати один із трьох варіантів відповідей на запитання анкети. Свій вибір вони демонструють переходом у від­повідний сектор майданчика (перший, другий або третій).
Запитання «живої» анкети
1.  Людина, яка дотримується здорового способу життя, — це...
       нерозумна людина;
      людина, що не знаходить цікавішого заняття;
       «просунутий» тип з нормальними поглядами на життя.
2.   Якщо у вас виникло бажання щось довідатися про здоровий спосіб життя, ви...
       почитаєте журнал «Здоров'я»;
       проконсультуєтеся з лікарем;
       станете учасником нашої акції.
3.           Якщо ви прийшли на нашу акцію, то ви
       стоятимете осторонь;
       будете посміхатися з будь-якого приводу;
   візьмете участь у конкурсах, які вам запропонують під час акції.
4.            Чи готові ви позбутися деяких шкідливих звичок і зробити свій спосіб життя здоровішим?
       Ні, мені це ні до чого.
      Якщо мої друзі так зроблять, то і я теж.
       Саме цим я і займаюся.
Ведучий (коментує результати тестування).
Якщо ви частіше опинялися в секторі № 1 — ви недостатньо піклуєтесь про своє здоров'я і, швидше за все, не дотримуєтесь здорового способу життя. Якщо найчастіше ви обирали сектор № 2 — ви іноді замислюєтесь над станом власного здоров'я і позитивно ставитесь до здорового способу життя. Ті ж з вас, хто постійно обирав сектор № 3, є активними прихильниками здорового способу життя і дійсно здоровими людьми.

Ведучий пропонує учням детальніше розглянути різноманітні аспекти здорового способу життя. Пояснює правила подальших дій. У кожному епізоді ведучий пропонує учасникам акції поділитися на групи, залежно від їх ставлення до певної ситуації, і перейти у відповідні сектори. У рамках кожного епізоду ведучий повідомляє певну профілактичну інформацію, а також пропонує ігри, що відповідають тематиці епізоду.
Епізод «Профілактика вживання алкоголю, тютюнопаління»
Групи:
1)          ті,    хто вважає це неприйнятним для себе;
2)           ті,    хто вважає допустимим;
3)           ті,    хто не має з цього приводу власних переконань.
Гра:  «Чи знаєте ви, які органи людини вражає алкоголь?» (слово — крок).

Епізод «Пропаганда занять фізкультурою і спортом»
Групи:
1)          ті, хто займається фізкультурою і спортом;
2)           ті, хто взагалі не займається фізкультурою;
3)     ті, хто робить це нерегулярно.
Гра: гра «Ігротренажер» (виконання фізкультурних вправ з уявним спортивним інвентарем: гантелями, обручем, набивним м'ячем — по черзі, а потім одночасно).

Епізод «Пропаганда здорового харчування»
Групи:
1)          ті,    хто вважає, що харчується правильно;
2)           ті,    хто вважає, що харчується неправильно;
3)           ті,    хто не звертає на це уваги.
Гра: скласти меню збалансованого харчування для шкільної їдальні.

Епізод «Пропаганда регулярного медичного огляду»
Групи:
1)          ті,    хто регулярно відвідує лікаря з профілактичною метою;
2)          ті,    хто звертається до лікаря тільки у випадку особливої необхідності;
3)          ті,    хто ніколи не були на 

Вправа «Мікрофон» (продовжити речення): «Бути здоровим - це...»

Конкурс реклам «Ми - за здоровий спосіб життя!»

Підведення підсумків акції 


                                 Україна - єдина країна
                                                                                                 

                                 (Виховна година для учнів 5-7 класів)
Мета: поглибити  знання учнів про нашу державу – Україну; формувати
            національну свідомість школярів; розвивати пізнавальні інтереси учнів;
            виховувати  любов до рідного краю, повагу до  його  історичного  минулого  і
            сучасного, шанобливе ставлення до символів держави.
Обладнання: Конституція України, плакати  із зображенням Державного
                          Прапора України, Державного Герба  України, запис  Державного Гімну
                          України; карта України; записи висловів про Україну, прислів’я, приказки про
                         рідний край.

Хід заняття
Живи, Україно! Живи для краси, 
для сили, для правди, для волі!
В. Сосюра

І. Організація класу
Учитель. 
Доброго дня вам, діти!
Рада всіх я вас вітати!
У році новому
Здоров’я, радості, добра та успіхів
Усім я хочу побажати!
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.  Повідомлення теми і мети виховної години
1.      Вступне слово вчителя.
У всіх людей одна святиня,
  Куди не глянь, де не спитай,
                                                       Рідніша їм своя пустиня,
Аніж земний в чужині рай.
   Їм красить все їх рідний край.
                                                       Нема без кореня рослини,
      А нас, людей, без Батьківщини.
                                                                        М. Чернявський
  Про яку святиню говориться у вірші? (Про Україну.)
  Як по-іншому ще можна назвати цей вірш? (Акровірш.)
  Чим цікаві для нас такі твори? (Складаємо перші букви кожного рядка і
утворюємо слово. У цьому акровірші ми знайшли назву своєї Батьківщини.)
  Тож, напевно, ви всі здогадалися, про що буде  йти  мова  на  нашому
першому уроці? (Про нашу Батьківщину – Україну.)
            На світі багато чудових країн,
Мені наймиліша, найкраща країна,
Яка піднялася, мов Фенікс, з руїн,
Безсмертна моя Україна.
Ти з давніх віків непокірна була
І волю свою боронила невпинно.
Нарешті збулося – її здобула
Звитяжна моя Україна.
На землях твоїх неозорих степів
Живе працьовита і чесна родина,
Хвилюється колосом стиглих хлібів
Моя золота Україна.
В садах і дібровах в вечірні часи
Чарує нас пісня дзвінка солов’їна,
І чути співочі дівчат голоси, –
Пісенна моя Україна.
Тепер ще не легко живеться тобі,
Є в тому, мабуть, особлива причина.
Та все подолає в тяжкій боротьбі
Незламна моя Україна.
Квітуй, мов калина, над плесами вод,
Будь в дружбі і праці міцна та єдина.
Хай буде щасливим твій вільний народ,
Прекрасна моя Україно!

ІІІ.Організація навчальної діяльності  
Учитель.  Кожна людина найбільше любить той край, де народилась і живе. Кожен пишається своєю рідною країною.  Наша  держава  –  Україна, суверенна і незалежна, демократична і правова.
 Що ж означає вислів «Україна – суверенна держава»? (Вона має право самостійно, без втручання інших держав вирішувати всі свої внутрішні та зовнішні справи.)
  А ще Україна  –  демократична. Це  означає, що  влада  в  ній  належить народові. Тільки народ може змінювати її основи – конституційний лад.
Робота в групах. Складання асоціативного грона
1 група «Батьківщина».
 (Найкраща, найрідніша, наймиліша, найсвітліша, найчарівніша.)
 2 група «Україна».
 (Демократична, незалежна, правова, соборна, вільна.)
                                                    Державні символи України. 
Учень.  Прапор
Прапор – це державний символ,
Він є в кожної держави.
Це для всіх – ознака сили,
Це для всіх – ознака слави.
Синьо-жовтий прапор маєм:
Синє – небо, жовте –жито.
Прапор свій оберігаєм,
Він святиня, знають діти.
Прапор свій здіймаєм гордо,
Ми з ним дужі і єдині.
З ним навіки є народом.
Українським в Україні.
                                   Н. Поклад
Учень.  Герб
Наш герб – тризуб.
Це воля, слава й сила.
Наш герб – тризуб.
Недоля нас косила.
Та ми зросли, ми є,
Ми завжди будем,
Добро і пісню несемо ми людям.
                                     Н. Поклад
Учень.  Гімн
Слова палкі, мелодія врочиста…                                         
Державний Гімн ми знаємо усі.
Для кожного села, містечка, міста –
Це клич один з мільйонів голосів.
Це наша клятва, заповідь священна.
Хай чують друзі й вороги,
Що Україна вічна, незнищенна,
Від неї ясне світло навкруги.       Н. Поклад
Учитель:  Україна  –  це отча земля, рідний край, де ми народилися. Столиця України  –  Київ. Широкі i чарiвнi простори, прекрасні села i міста. Могутньо котить до Чорного моря сиві хвилі найбільша річка України – Днiпро. Буйною зеленню шумлять на його берегах сади, ліси. Золотистим морем розливається безкраїми нивами жито-пшениця. 
– Погляньте на карту України. На нiй позначено кордони української землi. На півдні нашу державу омивають теплі моря – Чорне й Азовське, є в нас чудові гори. Простір землі, заселений українським народом великий. Щоб його перетнути, потрібно пішки йти із заходу на схід 90 днів, долаючи щодня по 30 км. 
Щороку  ви  поглиблюєте,  збагачуєте  новим  змістом  поняття «Батьківщина». Нещодавно поняття «Батьківщина» обмежувалось для вас рідною хатою, де вперше пізнали любов та опіку мами і тата, ласку бабусі, мудрість дідуся, тепло родини. Проминуло раннє  дитинство  –  і  вже  стежинка від хати повела вас до школи. Саме тут відкрили для себе, що ви не просто діти
своїх батьків, а ще й українці, а Батьківщина наша  –  Україна,  велика  і прекрасна.

Природно-ресурсний потенціал України поєднує у собі колосальні запаси
корисних копалин і природно-рекреаційних ресурсів. Найважливіші
мінерально-сировинні ресурси країни представлені:
  Кам’яне і буре вугілля – запаси 45,5 мільярдів тон;
  Нафта і газ – 307 родовищ;
  Торф – 1,5 тисячі родовищ;
  Залізні руди – 27,5 мільярдів тон;
  Марганець – 2,3 мільярди тон.
Україна багата на такі корисні копалини, як: нікель, ртуть, титан, боксити, кухонна сіль, сірка, каолін, вогнетривкі глини, облицювальне каміння та інші.
В Україні нараховується понад 70  тисяч річок та 20 тисяч озер, 9 мільйонів гектарів країни вкрито лісами, що становить 15% від її площі. 
– Україна  –  одна  з  найбільших  держав Європи.  За  офіційною статистикою на 1 січня 2014 року в Україні проживає 45,5 мільйонів  осіб.  За цим показником Україна займає 29 місце у світі. Оскільки це велика країна, то живуть у ній люди різних національностей. Поряд з українцями на території України проживають представники понад 100 національностей.
  Конкурс «Мовознавство для допитливих»:
Завдання: Здійсніть подорож містами України і скажіть, хто вас зустріне:  
у Києві – (киянин); у Полтаві – (полтавчанин);
у Кіровограді – (кіровоградець); у Харкові –(харків’янин);
у Львові – (львів’янин); у Сумах – (сумчанин);
у Донбасі – (донбасівець); в Одесі – (одесит);
у Чернівцях – (чернівчанин); у Чернігові – (чернігівець).

Учитель: –Український народ має давню історію, він витворив оригінальну й
неповторну культуру, відому всьому світові.  Однак найголовнішою ознакою, що дає йому право називатися нацією, є мова – його найбільша духовна цінність. Це найдорожчий скарб, переданий нам попередніми поколіннями, виплеканий у давньому переказі, у народній пісні, у влучній приказці.   Якщо в народу відібрати його мову, він зникне, втративши культуру та історію.
Один давньогрецький філософ казав: «Заговори, щоб я тебе побачив». Це дуже символічний вислів із глибоким змістом. Якими побачать українців інші народи, залежить від  самих українців. Ми хочемо бути багатомовними та освіченими, хочемо, щоб про нас знав увесь світ, хочемо шанувати та любити рідну мову. Українська мова – це святі скрижалі української нації, тому  її слід берегти, пишатися нею, завжди пам’ятаючи про її значення,  про  її  цілющу, відроджуючу силу: 


Ми з нею відомі усюди,
Усе, що треба, нам є
А хто свою мову забуде,
Той серце забуде своє.
Вона, як зоря пурпурова,
Що сяє з небесних висот.
І там, де звучить рідна мова,
Живе український народ.
                                  В. Сосюра 
 
Учитель:  – Слава країни  –  це не лише її територія, мова, природні багатства, а головне – люди, які своїми здобутками прославляють країну на весь світ. Слід згадати найвидатніших з-поміж  тих,  чиї  імена  назавжди  увійшли  в історичну пам’ять, у душу народу українського. 

Учитель:  – У  прислів’ях,  приказках,  крилатих  виразах  втілені моральні
цінності українського народу, які живуть сотні років та висвітлюють найвищу
мудрість – як бути Людиною.
– А зараз ми проведемо конкурс «Народна мудрість» 
(Учням пропонуємо закінчити прислів’я ).
«Без верби і калини…» (немає України).
«Людина без рідної землі…» (як соловей без гнізда).
«За рідний край…»  (життя віддай).
«Та земля мила…» (де мати народила).
«За народ і волю…» (віддамо життя і долю).
«Жити – …» (Вітчизні служити).
«Нема на світі другої України…» (немає другого Дніпра).

ІV. Підведення підсумків виховної години.
Учитель.  У І ст. н. е. римський державний  діяч,  філософ  Цицерон  на публічному виступі сказав: «Люблять Батьківщину не за те, що вона велика, а за те, що вона твоя».
 Подумайте і дайте відповідь, продовживши речення «Для мене Україна – це …»

Учитель:  – Україна  багатонаціональна,  багатомовна,  але Україна  єдина.
Пам’ятаємо, не забуваємо і цінуємо нашу Батьківщину. Збережемо наш
патріотизм, віру та силу духу для наступних поколінь.
 Виконання разом пісні «Молитва за Україну»


Немає коментарів:

Дописати коментар